Засідання 3 "Формування здорового способу життя у шкільній бібліотеці"



Картинки по запросу картинки здоровье

ПЛАН
засідання майстер-класу з теми
                   «Формування здорового способу життя у шкільній бібліотеці»


  1. Формування здорового способу життя у шкільній бібліотеці.(презентація досвіду)
  2. Визначення компонентів здорового способу життя. (практичне завдання)
  3. Вправа «Планета здоров’я»
  4. Застосування нетрадиційних форм збереження та поліпшення здоров’я (ароматерапія, фітотерапія, казкотерапія, сміхотерапія, музикотерапія) у шкільній бібліотеці.
  5. Рухлива та ігрова діяльність яка стимулює розвиток здорового способу життя у бібліотеці.
  6. Застосування та використання правил поводження з книгою та правил зберігання книг для збереження свого здоров’я.
  7. Книжкові виставки («Рецепти здоров’я та краси»), інформаційні буклети, бюлетені, бесіди, плакати як засіб стимулювання читачів до збереження здоров’я та життя.
  8. Гра-змагання «Кульки здоров’я»

Завдання роботи між засіданнями: Інформаційні буклети, бюлетені, списки 
рекомендованої літератури по ОБЖ
                        


«Головним скарбом життя є на землі, що ти завоював, не багатства, що у тебе в скринях... Головним скарбом життя є здоров'я, і щоб його зберегти, потрібно багато що знати». (Авіцена)


У всі часи люди особливу увагу звертали на своє здоров'я, піклувалися про нього, винаходили все нові й нові ліки від хвороб і способи зміцнити свій
організм і залишатися бадьорими на довгі роки.
Наші предки вважали, що хвороби людям приносять злі духи, або чорні сили (відьми, чаклуни). Ще хвороби пов'язували із карою богів, рятуючись від якої, люди намагалися задобрити їх дарами і жертвами.                                                                               
  Серед своїх богів давні греки з особливою шаною ставилися до бога лікування Асклепія та його доньок — Гігієї та Панацеї. Перша вміла запобігати захворюванням (звідси назва галузі медицини — гігієна), а друга лікувала та зцілювала людей (звідси вислів: «Панацея від усіх бід»).
Одним із завдань бібліотеки є робота з учнями та педагогічним колективом по сприянню безпечного та здорового способу життя. Перш за все я маю інформувати читачів про основні чинники здоров’я.
То що ж саме означає це поняття? 

   Визначення здоров'я Всесвітньої організації охорони здоров'я.                                      
   Здоров'я — це стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб чи фізичних вад. Основною метою здоров'я є повноцінне життя й активне довголіття. Чи будемо ми здорові — великою мірою залежить від нас. Це підтверджують і дослідження вчених: серед чинників, від яких залежить здоров'я людини, яка проживає в цивілізованій країні в умовах миру за відсутності природних катаклізмів (землетруси, повені, засухи), приблизно 20 % припадає на економічні умови; 20 % — на спадковість і генетичні порушення; 10 % — на розвиток медицини і якість медичного обслуговування, а близько 50 % припадає на спосіб життя людини, на її ставлення до власного життя. 
    Отже, наше життя в наших руках. Ученими доведено, що людині відпущено для життя на землі від 150 років і далі. А чому ми живемо в кращому випадку 70 і вже в 50—60 років маємо десятки хвороб, які заробили через своє безвідповідальне ставлення до власного здоров'я, лінощі і небажання працювати над собою.                                                   
Давайте разом визначимо компоненти здорового способу життя:
  1. Заняття спортом, висока рухова активність.
  2. Збалансоване харчування та дотримання режиму харчування.
  3. Загартовування, яке особливо цінне в дитячі та юнацькі роки.
  4.     Сприятливий психологічний клімат у стосунках з людьми (тобто збереження психічного здоров'я, що є основою духовного життя).
  5.  Бережливе ставлення до природи.
  6. Улюблена робота.
  7.    Відмова від шкідливих звичок. 
У Японії та Китаї співчутливе ставлення до хворого зовсім не обов'язкове. Навпаки, хвороба там сприймається як показник слабкості не стільки тіла, як духу. Ось чому людина, яка часто хворіє, небажана в будь-якому колективі. Там спрадавна вважається, що сильні духом, а отже, здорові люди не повинні скаржитися на своє здоров'я. 
Вправа «Коло здоров'я» .
Давайте порівняємо наше здоров'я із сонцем. Чому? Тому що сонце зігріває своїм теплом усе живе на землі. Ще сонце нагадує нам коло. А коло — це одна з назв сонця в українській міфології, (звертаюся до плаката, де символічно зображене сонце. Учасники діляться на три групи й отримують завдання визначити, що допомагає людині бути здоровою, з чого складається здоров 'я людини, які чинники заважають бути людині здоровою(хмарки)).
 — А як ви вважаєте, чи комфортно почуває себе сонечко за хмарами? Щоб звільнити його від хвороб, що нам потрібно робити? Звичайно ж, дотримуватися здорового способу життя.                                          

Презентація досвіду
Картинки по запросу картинки здоровье




Вправа «Планета здоров’я»Картинки по запросу картинки здоровье в наших руках



Книжкові виставки («Рецепти здоров’я та краси»), інформаційні буклети, бюлетені, бесіди, плакати як засіб стимулювання читачів до збереження здоров’я та життя.



Застосування та використання правил поводження з книгою та правил зберігання книг для збереження свого здоров’я.








Застосування нетрадиційних форм збереження та поліпшення здоров’я (ароматерапія, фітотерапія, казкотерапія, сміхотерапія, музикотерапія) у шкільній бібліотеці.

        Рухлива та ігрова діяльність яка стимулює розвиток здорового способу життя у бібліотеці



Гра-змагання "Кульки здоров'я"

Часто показником здоров'я людини є здоров'я легень. Якщо легені здорові, у них вміщується багато повітря. Зараз ми проведемо своєрідне тестування.
(Учасникам роздаються кульки, в яких листочки з пам’ятками у віршованій формі. За командою вони починають їх надувати. Хто перший надув читає пам’ятку)






















Картинки по запросу картинки здоровье в наших руках



Картинки по запросу картинки здоровье в наших руках












                           

                        ІНФОРМАЦІЙНІ БУКЛЕТИ


















                             
                                      
                                    ФОТОГАЛЕРЕЯ





                              

        10 заповідей здорового способу життя
Як зберегти молодість? Відповідь на це запитання дає міжнародна група лікарів, психологів і дієтологів. Вони розробили "десять заповідей" – рецепти молодості, що становлять основу здорового способу життя, дотримуючись яких ми зуміємо продовжити й зробити більш приємним наше земне існування.
1-а заповідь здорового способу життя: не переїдайте! Замість звичних 2.500 калорій задовольняйтеся 1.500. Тим самим ви розвантажите свої клітини і підтримаєте їхню активність. Клітини швидше обновляються, й організм стає менш схильним до захворювань. Харчуйтеся врівноважено: їжте небагато, але й не занадто мало.
2-а заповідь:  в меню повинне відповідати вашому вікові. У 30-літніх жінок перші зморшки з'являться пізніше, якщо вони регулярно будуть їсти печінку й горіхи. Людям, старшим сорока років, корисний бетакаротин. Після 50 років кальцій тримає у формі кістки, а магній – серце. Чоловікам старше сорока, необхідний селен, що міститься в сирі та нирках. Селен сприяє зняттю стресу. Після п'ятдесяти, харчуючись рибою, ми захистимо серце й кровоносні судини.
3-я заповідь: робота є важливим елементом здорового способу життя. Спробуйте знайти привабливу для себе роботу! Робота допомагає зберегти здоров’я, стверджують французи. Той, хто не працює, виглядає на п'ять років старше. Деякі професії, на думку соціологів, допомагають зберегти молодість. До таких професій належать професії диригента, філософа, художника й священика.
4-а заповідь: знайдіть собі пару! Любов і ніжність – найкращий засіб проти старіння. Коли людина закохана, у її організмі виробляється гормон ендорфін, інша назва якого – гормон щастя. Він сприяє зміцненню імунної системи.
5-а заповідь: майте на все власний погляд. Живучи усвідомлено, людина значно рідше впадає в депресію й буває пригніченою, ніж та, котра лише пасивно пливе за течією.
6-а заповідь: рухайтеся! Навіть вісім хвилин занять фізкультурою або спортом щодня продовжують життя. У процесі руху вивільняються гормони росту, вироблення яких особливо скорочується після тридцяти років.
7-а заповідь: спіть у прохолодній кімнаті! Доведено: хто спить при температурі 17-18 градусів, довше залишається молодим. Причина полягає в тому, що обмін речовин в організмі й прояв вікових особливостей залежать також і від температури навколишнього середовища.
8-а заповідь: час від часу тіште себе! Іноді всупереч будь-яким рекомендаціям щодо здорового способу життя дозволяйте собі насолоджуватися ласощами.
9-а заповідь: не слід завжди стримувати гнів у собі! Той, хто постійно докоряє самого себе, замість того, щоб розповісти, що його засмучує, а часом навіть і посперечатися, обмінятися думкою з оточуючими, більше піддається будь-яким захворюванням, у тому числі захворюванням на злоякісні пухлини. Відповідно до результатів міжнародного тестування, 64 відсотки респондентів, що хворіють на рак, завжди тамують гнів у собі.

10-а заповідь: тренуйте головний мозок! Час від часу розгадуйте кросворди, грайте в колективні ігри, що вимагають розумової діяльності, вивчайте іноземні мови. Обчислюйде усно, а не лише на калькуляторі. Змушуючи працювати мозок, ми сповільнюємо процес вікової деградації розумових здатностей; одночасно активізуємо роботу серця, системи кровообігу й обмін речовин. 


НАРОДНА МУДРІСТЬ ПРО ЗДОРОВ'Я

Без здоров'я немає щастя. 
Веселий сміх - це здоров'я.                          
Доки здоров'я служить, то людина не тужить. 
Було б здоров'я, а все інше наживемо. 
Бережи одежу знова, а здоров'я змолоду. 
Вартість здоров'я знає лише той, хто його втратив.  
Весела думка - половина здоров'я. 
Глянь на вигляд і про здоров'я не питай. 
Здоровий злидар щасливіший від хворого багача. 
Здоровому все на здоров'я йде. 
Здоров'я більше варте, як багатство. 
Здоров'я за гроші не купиш. 
Здоров'я - найдорожчий скарб. 
Іржа залізо їсть, а чоловіка - хвороба. 
Люди часто хворіють, бо берегтися не вміють. 
Сміх краще лікує, ніж усі ліки. 
Здоров'я - всьому голова. 
У кого що болить, той про те й гомонить. 
Хворому і мед гіркий. 
Часник сім хвороб лікує. 
На живому все заживе. 
У ворожки лікуватись - без здоров'я зостатись.
Здоров'я не купиш — його розум дарує.
Як немає сили, то й світ немилий.
Здоровому все добре.
Подивися на вид, та й не питай здоров'я.
Бережи одяг, доки новий, а здоров'я — доки молодий.
Без здоров'я немає щастя.
Весела думка — половина здоров'я.
В здоровому тілі — здоровий дух.
Хвороб безліч, а здоров'я одне.
Бережіть здоров'я — його в крамниці не купиш.
Тримай голову в холоді, а ноги в теплі — будеш вік жити на землі.
Здоров'я входить золотниками, а виходить пудами.
                              

                        ТЕСТИ


ТЕСТ
ВПЛИВ ЗВИЧОК НА ЗДОРОВЯ

Обери свій варіант відповіді
1.     Як часто ти миєш руки?
Близько 20 разів на день 0 балів.
Тільки перед їдою й після прибирання І бал.
Завжди, якщо вони  брудні 4 бали.
2.     Скільки разів на день ти чистиш зуби?
Двічі (уранці й перед сном) 0.
Один раз 1.                   
Узагалі не чищу 3.
3.     Як часто ти робиш зарядку?
Щоранку 0.                   
Коли змусять батьки — .
Ніколи 5.
4.     Як часто ти миєш ноги?
Щовечора 0.                 
Коли змушує матуся 2
Тільки тоді, коли купаюся 4.
5.     Як часто ти хворієш?
Раз на рік або ще рідше 0.   
Один-два рази на рік 1.
Кілька разів на рік — 3.
6.     Як часто ти їси солодощі?
На свята та у вихідні 0 .     
Майже щодня 4.
Коли захочу й скільки захочу 6.
7.     Як часто ти плачеш?
Забув, коли це було востаннє 0.
Один-два рази на тиждень 3.
 Майже щодня 5.
8.     Чому ти плачеш?
Через біль 0.                 
Через образу 2.
Від злості 4.
9.     Скільки часу ти витрачаєш на прогулянку?
Щодня від півтори до двох годин 0.
Щодня менше за годину 2.      
 Іноді у вихідні 4.
10.    О котрій годині ти лягаєш спати?
Між дев'ятою та о пів на десяту вечора 0.
Після десятої години вечора 2.
Після одинадцятої години вечора 4.
 Опівночі — 7.
11.                       Як співвідносяться маса та зріст твого тіла?
Маса тіла трохи менша за зріст 0.
Маса тіла трохи більша за зріст
2.
Маса тіла набагато більша за зріст
6.
12.    Скільки часу на день ти дивишся телевізор?
Близько тридцяти хвилин 0.
 Півтори години, але з перервами 1.
 Більше ніж три години 2.
 Дивлюся, доки не набридне 6.
13.    Скільки часу в день ти витрачаєш на виконання домашнього
завдання?
Близько півтори години 0.      
 Майже дві години — 3.
Більше ніж три години 6.
14.    Ти можеш швидко й легко піднятися на п'ятий поверх?
Авжеж 0.
Наприкінці можу втомитися — 3.
Дуже втомлююся 5.      Не можу — 7.
15.Ти відвідуєш яку-небудь спортивну секцію? Так — 0. Ні — 3.
16.Які в тебе є звички?
Люблю смоктати пальці й тягти все до рота 2.
Під час ходьби човгаю ногами — 3.
Горблюся 4.                  
Слухаю голосну музику 6.
Палю 13.
Іноді п'ю пиво, вино й інші алкогольні напої 15.
Люблю вдихати запахи бензину, ацетону, фарби тощо 16.

Склади набрані бали й оціни результат
Усього я набрав                   балів.

 Оцінка отриманого результату

Якщо тобою набрано від 0 до 5 балів, то в тебе чудове здоров'я! Нехай так буде й надалі!
Якщо твоя кількість балів від 6 до 20, то в тебе гарне здоров'я. Працюй над собою, щоб воно стало ще кращим.
Якщо ти набрав від 21 до 33 балів, то в тебе середній рівень здоров'я. Тобі слід багато працювати, щоб поліпшити його стан. Ще раз уважно прочитай запитання тесту й негайно ж почни ви­правляти становище.
Якщо набраних балів більше ніж 34, то ти стоїш на порозі катас­трофи. Так жити не можна! Негайно зміни свій спосіб життя! Якщо тобі важко зробити це самому, звернися по допомогу до батьків або вчителів. Ще раз переглянь запитання тесту й постав перед собою мету ліквідувати явні недоліки свого способу життя. Спробуй склас­ти план свого морального й фізичного самовдосконалення. Займися самовихованням. Виправляй недоліки. Твоє здоров'я вимагає цього.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НА ВОДІ ВЛІТКУ Й УЗИМКУ
 Обери свій варіант відповіді
1. Що ти будеш робити після того, як довго загоряв на сонці?
Ляжу в тінь 1 бал.
Швидко стрибну у воду 0 балів.
Поволі зайду у воду — З бали.
Піду перекусити в кав'ярню 1 бал.
2.      Де ти більше любиш купатися?
У водоймах з піщаним дном 3.
У водоймах з рослинами
2.
У водоймах з кам'янистим дном — 1.
Там, де купатися заборонено 0.
3.      Скільки часу можна перебувати у воді?
Не більше ніж 20 хвилин 2.
Не більше ніж 10 хвилин 3.
Скільки захочу 1.
Доки не виженуть батьки або дорослі 1.
4.      Яка з водних ігор є найзахоплюючого?   
Тихенько підпірнати до кого-небудь і хапати за ногу 0.
 Гукати на допомогу, імітуючи небезпечну ситуацію 1.
 Плавати наввипередки вздовж берега на невеликій глибині 2.
Грати в м'яча на невеликій глибині — 3.
5.      Як далеко можна запливати, якщо вмієш добре плавати?
На відстань, обмежену буйками — З.
На відстань, з якої буде чутно оклик батьків 2.
На відстань, з якої не буде видно берега — 1.
На відстань, з якої не буде чутно прибережних голосів — 0.
6.      Що ти робитимем!, побачивши, що хтось тоне?
Кину рятувальний круг — 3.
Покличу кого-небудь надопомогу 2.
Утечу 0.
Сам стрибну у воду, невміючи добре плавати 1.
7. Що можна використати як рятувальні плавальні засоби?
Надувний матрац або круг — 3.
Дошку або пінопласт — 2.
Пластикову пляшку 1.
Пляжну підстилку з тканини 0.
8. За яких умов можна ходити й гратися на льоду?
Якщо крізь нього видно воду 0. Якщо товщина льоду не менша ніж 15 см — 3. Якщо товщина льоду не менша ніж 5 см 1. Якщо товщина льоду не менша ніж 1см 0.
9. Як перевірити товщину льоду?
Перейти вистрибцем річку 0.
Ударити об лід палицею
2.
Оцінити тривалість та силу морозу
3.
Ударити об лід ногою
1.
10. Що треба робити після того, як вибрався з ополонки?
Прямувати туди, куди йшов 1.
Повернутися назад 3.
Заплакати 0.
Сісти перепочити 0.
Склади набрані бали й оціни результат
Усього я набрав                 балів.

 Оцінка отриманого результату
Якщо ти набрав від 25 до ЗО балів, то прекрасно знаєш правила поведінки на воді в різні пори року. Ти можеш сміло відпочивати поблизу водоймищ і бути впевненим, що сонце, повітря й вода є твої­ми справжніми друзями.
Якщо тобою набрано від 19 до 24 балів, то, незважаючи на те, що добре знаєш правила поведінки на воді в різні пори року, іноді зовсім не вмієш користуватися своїми знаннями. Будь уважним і обережним, не поспішай щось робити, заздалегідь не обміркувавши ситуацію.
Якщо твоя кількість балів менша ніж 18, то радимо тобі яко­мога швидше познайомитися й запам'ятати правила поведінки на воді в різні пори року, інакше ти можеш потрапити в ситуації, вихід з яких без сторонньої допомоги буде дуже важко знайти.
 ПРАВИЛА КОРИСТУВАННЯ ГАЗОВИМИ ПРИЛАДАМИ
З нижче наведених правил вибери ті, які можуть увійти до пам 'ятки користування газовими приладами
1. Йдучи з дому, не варто перевіряти, чи закриті крани на газовій
плиті.
2.    Йдучи з дому, варто перевіряти, чи закриті крани на газовій плиті.
3.Вмикаючи газ, спочатку слід відкрити кран на газопроводі, що веде до плити, а потім установити ручку на голівці крана вздовж труби.
4.Вмикаючи газ, спочатку слід установити ручку на голівці крана вздовж труби, а потім відкрити кран на газопроводі, що веде до плити.
5. Вмикаючи газ на газовій плиті, спочатку слід запалити сірник,
піднести його до конфорки й тільки після цього відкрити кран
конфорки.
6.Вмикаючи газ на газовій плиті, спочатку слід відкрити кран конфорки й тільки після цього запалити сірник і піднести його до конфорки.
7.  Не можна, щоб у вогонь потрапляла вода, яка тече з каструлі при закипанні.
8.Нічого страшного, якщо у вогонь потрапляє вода, яка тече з кас­трулі при закипанні.
9.  Якщо газ гасне через протяг, то ймовірність газового вибуху за­надто велика.
10.Якщо газ гасне через протяг, то ймовірність газового вибуху не­значна.
11.На конфорку рекомендують ставити посуд із широким дном, а під посуд із вузьким дном підкладати спеціальні металеві пластинки.
12 На конфорку рекомендують ставити посуд із вузьким дном, у жодному разі не підкладаючи під нього спеціальні металеві пластинки.
ІЗ. Якщо сталося витікання газу, слід перекрити газовий кран і добре провітрити приміщення.
14. Якщо сталося витікання газу, слід запалити сірник, щоб визна­чити місце витікання.
15.Приміщення, в якому є газові прилади, слід час від часу провіт­рювати.
16. Приміщення, в якому є газові прилади, не можна провітрювати за жодних умов.
17.Використані газові балони мають бути закритими.
18.Використані газові балони мають бути відкритими.
19.Не можна залишати без догляду увімкнені газові прилади.
20.Газові прилади можуть працювати самостійно, без контролю з боку людини.

Оцінка отриманого результату
Якщо ти погодився з усіма непарними твердженнями, то тобі відомі всі правила користування газовими приладами.
Якщо тобою обрано хоча б з одне із парних тверджень, то тобі варто підучити правила користування газовими приладами.
Якщо ти обрав більшість парних тверджень, значить ти нара­жаєш своє життя на небезпеку; швидше починай учити правила користування газовими приладами. 
ПРАВИЛА КОРИСТУВАННЯ  ПОБУТОВИМИ  ЕЛЕКТРОПРИЛАДАМИ
3 нижче наведених правил вибери ті, які можуть увійти до пам'ятки користування побутовими електроприладами
1. Треба користуватися будь-якими побутовими електроприлада­ми, незважаючи на їхню справність чи несправність.
2. Треба користуватися тільки справними електроприладам».
3. Щоб добре прогріти взимку кімнату, варто вмикати кілька елек­троприладів одночасно.
4. Від одночасного вмикання кількох електроприладів можуть пе­регрітися електропроводи й виникнути пожежа.
5. Для того щоб легкозаймисті засоби можна було використовувати якомога довше, їх варто зберігати поблизу увімкнених електро­приладів.
6. Поблизу увімкнених електроприладів не можна зберігати лег­козаймисті засоби.
7.   Не варто вимикати телевізор та світло, йдучи з дому.
8. Не можна залишати без догляду увімкнені електроприлади.
9.    Праски слід ставити на дерев'яні або пластмасові поверхні.
10. Праски слід ставити на металеві або керамічні поверхні.

Оцінка отриманого результату
Якщо ти погодився з усіма парними твердженнями, то тобі відо­мі всі правила користування побутовими електроприладами.
Якщо ти погодився хоча б з одним із непарних тверджень, то тобі варто підучити правила користування побутовими приладами.
Якщо ти погодився з більшістю непарних тверджень, то твоє життя у великій небезпеці, негайно починай учити правила ко­ристування побутовими електроприладами.
  
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПОБЛИЗУ ЛІНІЙ ЕЛЕКТРОПЕРЕДАЧ
Обери свій варіант відповіді 
1.  Що ти будеш робити, побачивши на вулиці обірваний електропровід?
Підійду подивитися ближче 1 бал.
Негайно повідомлю дорослим — З бали.
Розповім друзям 2 бали.
2. Як ти будеш поводитися біля ліній електропередач?
Почну грати у волейбол 0.
     Почну грати у футбол 1.
      Відійду якнайдалі — 3.
3. Наскільки близько ти можеш підійти до обірваних електрич­них дротів?
На 8 м — 2.                       
На 10 м — 3.
На 2 м 1.
4.  Чи можна надовго залишати увімкненими побутові електроприлади?
Так — 1.                            
Ні — З.
Не знаю 2.
5.  Що станеться, якщо для одночасного вмикання кількох елект­роприладів скористатися однією розеткою?
Вони можуть згоріти — 3.
 Перегріється електропроводка 2.
Не станеться нічого страшного 1.
6.  На чому рекомендують прасувати праскою?
На гарно застеленому ліжкові 2.
На чисто вимитій підлозі, покритій лінолеумом 1.
 На прасувальній дошці — 3.
7.  За яким телефонним номером слід дзвонити у разі пожежі?
       102— 1.                           
       103 — 2.
       101— 3. 
Склади набрані бали та запиши результат
Усього я набрав                 балів.
Оцінка отриманого результату
Якщо ти набрав від 15 до 21 бала, то ти чудово знаєш правила користування побутовими електроприладами, спробуй розповісти про них своїм друзям та знайомим.
Якщо тобою набрано від 10 до 14 балів, то ти погано знаєш пра­вила користування побутовими електроприладами, спробуй вивчи­ти їх краще, щоб уникнути можливої небезпеки.
Якщо твоя кількість балів від 7 до 9, то ти не знаєш правил користування побутовими електроприладами, спробуй їх вивчити якомога швидше, твоєму життю загрожує небезпека!
   ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ЛІТНІХ КАНІКУЛ
3 нижче наведених правил вибери ті, які можуть увійти до пам'ятки безпечної поведінки під час літніх канікул
1.   Гуляти й гратися можна в місцях, які призначені для цього.
2. Гуляти й гратися можна там, де хочеш.
3. Небезпечними для ігор можуть бути сходи, підвали, горища, будівельні майданчики, ліфти.
4. Придатними для ігор можуть бути сходи, підвали, горища, буді­вельні майданчики, ліфти.
5. Під час ігор у небезпечних місцях можна одержати травми й каліцтва різного ступеня важкості.
6. Під час ігор у небезпечних місцях мала ймовірність травм і каліцтв.
7.   Під час ігор не варто демонструвати свою «хоробрість» одноліт­кам, стрибаючи з великої висоти, пірнаючи з крутих схилів на велику глибину, здираючись якнайвище на дерева.
8. Під час ігор слід демонструвати свою «хоробрість» одноліткам, стрибаючи з великої висоти, пірнаючи з крутих схилів на вели­ку глибину, здираючись якнайвище на дерева.
9. Під час літнього відпочинку слід поводитися так, щоб не мати дорікань із боку дорослих.
10.Літній відпочинок чудовий тим, що можна робити геть усе, що хочеш, не боячись покарання з боку дорослих.
11.Під час канікул слід, як і раніше, дотримуватися правил техні­ки пожежної безпеки.
12.Під час канікул можна відпочити від навчання й дотримання різних правил техніки безпеки.
13.Не можна брати в руки незнайомі предмети, кидати їх у вогонь, гратися ними. Найкраще повідомити про місце їхнього знахо­дження дорослим.
14.Найцікавіша гра — з незнайомими предметами, про які не вар­то говорити жодному дорослому.
15.Під час відпочинку на узбережжі слід обов'язково дотримувати­ся правил поведінки на воді й поблизу неї.
16.Під час відпочинку на узбережжі слід скласти свої власні пра­вила поведінки на воді й поблизу неї, які б не збігалися із за­гальноприйнятими.
17.Одяг та взуття для відпочинку слід вибирати згідно із сезоном.
18.Для відпочинку слід вибирати найкращий одяг та взуття, не обов'язково, щоб вони відповідали погодним умовам.
19.Після контакту зі свійськими тваринами слід добре вимити руки з милом.
20.Після контакту зі свійськими тваринами не обов'язково мити руки з милом.

Оцінка отриманого результату
Якщо ти погодився з усіма непарними твердженнями, то ти знаєш усі правила поведінки під час канікул. Твій відпочинок буде чудовим, у тебе завжди буде прекрасний настрій та самопочуття.
Якщо ти обрав хоча б одне із парних тверджень, то тобі варто підучити правила поведінки під час канікул, інакше твій відпочи­нок може бути зіпсований поганим самопочуттям.
Якщо ти погодився з більшістю парних тверджень, то твоє жит­тя у великій небезпеці, а спокійний і довгоочікуваний відпочинок під загрозою.

                                    ПАМ'ЯТКА БЕЗПЕКИ
З нижче наведених речень обери ті, які можуть увійти до пам'ятки безпеки для попередження дитячого травматизму
1.  Пам'ятати правила дорожнього руху треба тільки на уроках з курсу «Основи здоров'я».
2.Знати й виконувати правила дорожнього руху треба завжди.
3.Грати в м'яча краще на тротуарі, поблизу дороги.
4.Треба пам'ятати, що тротуар — не місце для ігор.
5.Дітям не обов'язково виконувати правила посадки в громадсь­кий транспорт.
6.У громадському транспорті всі мають дотримуватися належних правил поведінки.
7.  Очікуючи транспорт, слід виходити на проїжджу частину доро­ги, щоб бачити його наближення.
8.На зупинці не слід стояти близько до проїжджої частини дороги.
9.Виконання правил поведінки на воді — особиста справа кожно­го школяра.
10. Треба бути уважним та обережним поблизу водоймищ,
12.Не беріть у руки вибухонебезпечні предмети.
13.Гра з вибухонебезпечними предметами — найзахоплююча.
14.Не розпалюйте багать.
15.Стрибки через багаття розвивають силу й спритність.
16.Пам'ятайте, сірники — не іграшка.
17. Із сірниками можна вигадати чимало захоплюючих ігор.
18.Не підходьте близько до ліній електропередач.
19.Лінії електропередач "не можуть бути джерелом небезпеки за жодних умов.
20.Не грайте поблизу залізничної колії.
21.Шумові ефекти залізничного транспорту сприяють проведенню дитячих ігор.
22.Не грайте на будівельних майданчиках.
23.У рухливі розвиваючі ігри найкраще грати на майданчиках, де йде будівництво або не прибрано будівельний матеріал.
24.Дотримуйтесь правил користування побутовими електропри­ладами — обігрівачем, електрочайником, телевізором. Праскою, холодильником.
25.Для того щоб гарячий чай вистиг якнайшвидше, його слід по­ставити в морозильну камеру.
26.Не відчиняйте дверей квартири або будинку незнайомим лю­дям.
27.Коли вдома немає нікого з дорослих, відчиняйте вхідні двері будь-кому, хто подзвонить або постукає у двері.
28.Не грайте з бродячими собаками та кішками.
29.Грати в дитячі ігри найкраще з бродячими тваринами.
30.Мийте руки після ігор, фізичної праці, відвідування туалету.
31.Не треба мити руки після фізкультури, оскільки вони знову ста­нуть брудними.
32.Завжди мийте руки перед їдою.
33.Не слід мити руки перед їдою, краще помити "їх після неї.
34.Будьте обережні в лісі, збираючи гриби та ягоди.
35.Краще збирати невідомі гриби та ягоди.
36.Дотримуйтесь правил поведінки в громадських місцях
37.Поведінка людей у громадських місцях має бути такою самою, як і вдома.
38.Пам'ятайте, тонкий лід — небезпечний лід.
39.Слід обов'язково вміти проламувати лід будь-якої товщини.

Оцінка отриманого результату
Якщо ти погодився з усіма парними твердженнями, то знаєш усе про правила безпечної поведінки. Твоєму життю нічого не загрожує, у тебе завжди буде прекрасний настрій і самопочуття. Якщо ти погодився хоча б з одним із непарних тверджень, тобі слід підучити правила безпечної поведінки, інакше твоє здоров'я може  погіршитись, а погане самопочуття стане нормою. Якщо ти погодився з більшістю непарних тверджень, то твоє життя у великій небезпеці, а здоров'я й спокій твоїх рідних під загрозою.

             ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПІД ЧАС ПОЖЕЖІ
3 нижче наведених правил вибери ті, які можуть увійти до пам'ятки безпечної поведінки під час пожежі
1.  Відчини вікно.
2.Зачини вікно.
3.Спробуй привернути увагу людей.
4.Спробуй не привертати увагу людей.
5.Вийди з приміщення.
6.У жодному разі не виходь із приміщення.
7.  Вимкни світло, газ, воду.
8.  Увімкни світло й відкрий крани з газом та водою.
9.  По змозі, зателефонуй у службу 101, відповідаючи чітко й докладно на всі запитання диспетчера.
10.Зателефонуй у службу 101, але не розмовляй з диспетчером довго, відповідаючи на всі його запитання.
11. Перед тим, як почати гасити пожежу підручними засобами, не­обхідно вивести з приміщення дітей, старих людей та всіх, кому потрібна допомога.
12.Не намагайся загасити полум'я підручними засобами.
13. Штори, ковдри, подушки, які охоплені полум'ям, необхідно ки­нути у ванну з водою.
14. Штори, ковдри, подушки, килими кинь у вогонь, щоб вони швидше згоріли.
15. Якщо зайнялося волосся або одяг, не можна тікати, а слід обли­ти їх водою або загорнути мокрою тканиною.
16.  Якщо зайнялося волосся або одяг, слід швидше тікати.
17.Через задимлену кімнату варто пробиратися поповзом.
18.Через задимлену кімнату не варто пробиратися поповзом.

Оцінка отриманого результату
Якщо ти погодився з усіма непарними твердженнями, то тобі ві­домі всі правила поведінки під час пожежі. Твоєму життю нічого не загрожує, у тебе завжди буде гарний настрій і самопочуття. З тобою завжди приємно перебувати поруч.
Якщо ти обрав хоча б одне із парних тверджень, то тобі варто підучити правила поведінки під час пожежі, інакше навіть випад­кова пожежна ситуація може бути небезпечною для твого життя. Твоя небезпека цілком залежить від твоєї поведінки.
Якщо ти погодився з більшістю парних тверджень, то тобі зов­сім нічого невідомо про правила поведінки під час пожежі, твоє життя у великій небезпеці, а здоров'я та спокій твоїх рідних під загрозою. Тобі варто якомога скоріше вивчити правила поведінки під час пожеж.
                          

  
Випускна робота
ФОРМУВАННЯ ЗАСАД ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ ЯК ОДИН ІЗ ПРІОРІТЕТНИХ НАПРЯМКІВ ДІЯЛЬНОСТІ 
ШКІЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ


Автор -  Полтавець Світлана Владиславівна,
слухач курсів підвищення кваліфікації бібліотекарів навчальних закладів,
бібліотекар Компаніївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів 

Науковий керівник – Жосан О.Е.,
старший викладач кафедри педагогіки і психології, кандидат психологічних наук

Керівник курсів – Дяченко Н.І.,
методист науково-методичної лабораторії виховної роботи і формування культури здоров’я


ПЛАН
ВСТУП
1.     Впровадження інноваційних здоров’язбережувальних технологій у роботу шкільної бібліотеки.
2.     Книжкові виставки, інформаційні буклети, бюлетені, бесіди, плакати як засоби стимулювання читачів до здоров’язбереження.
3.     Застосування нетрадиційних форм збереження та поліпшення здоров’я (казкотерапія, сміхотерапія, музикотерапія, релаксація) у шкільній бібліотеці.
4.     Рухлива та ігрова діяльність, яка стимулює розвиток здорового способу життя у бібліотеці.
5.     Застосування та використання правил поводження з книгою та правил зберігання книг для збереження здоров’я.
ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
ДОДАТКИ


Дитина – це дар божий, який потрібно берегти.
Дитина – це Всесвіт, який потрібно вивчати.
Дитина – це талант, який потрібно розвивати.
Дитина – це наше майбутнє, яке має бути кращим за нас.
                         Мартинчук В.   [4, с. 40].
                                                              

    У зв’язку із соціальними перетвореннями в українському суспільстві докорінно змінюються і орієнтири в галузі освіти, а отже і шкільної бібліотеки як осередку безперервного розвитку культури, навчання, самоосвіти, естетичного, духовного, професійного вдосконалення особистості.
    Актуальним завданням модернізації сучасної системи освіти України є підвищення рівня якості знань учнів. Нині суспільство потребує духовної, творчої, активної, та найголовніше – фізично, психічно та соціально здорової особистості. Тож, я вважаю, що на сьогоднішній день шкільна бібліотека має ще один важливий напрямок у своїй діяльності – це формування здорового способу життя молоді. Адже здорове молоде покоління є запорукою здорового суспільства нашої країни.
    Здоров’я – це найдорожчий скарб, який дарує людині природа від народження і на все життя, це запорука чудового настрою, самопочуття, високої працездатності. Здоровий спосіб життя – це обов’язкова умова того, щоб учні зростали духовно та фізично досконалими.
    В. О. Сухомлинський зазначав, що «турбота про здоров’я – це найголовніша справа педагога».
    Метою роботи над формуванням засад здорового способу життя як для педагогів так і для бібліотекаря є сприяння прагненню учнів займати активну життєву позицію; розвиток у них ціннісного ставлення до власного здоров’я, загартування, раціонального харчування; організації режиму праці та відпочинку; управління стресами, виховання санітарно-гігієнічних норм та бережливого ставлення до природи та навколишнього середовища [5, с. 11].
    Реалізуючи здоров’язберігаючий напрямок діяльності визначила головні завдання у роботі шкільної бібліотеки:
·        розширення інформаційного сервісу цього напрямку;
·        формування й розвиток фізично, психічно, соціально та морально здорової особистості зі стійкими переконаннями та системою знань про здоров’я і здоровий спосіб життя інноваційними бібліотечно-бібліографічними засобами;
·        створення необхідних санітарно-гігієнічних умов;
·        залучення учнів до свідомого формування культури здорового способу життя, забезпечення цього процесу навчально-методичними посібниками;
·        формування в читачів культури здорового способу життя як у навчальний, так і позаурочний час;
·        залучення до співпраці  психологічної, педагогічної, медичної служб школи та селища,  працівників правоохоронних органів, ДАІ та батьків;
·        створення умов для дослідницько-експерементальної та науково-пошукової роботи з питань моделювання й апробації здоровязберігаючих технологій;
·        сприяти визначенню власних духовних цінностей та орієнтацій на здоровий спосіб життя;
·        формувати усвідомлення значення раціонального харчування в системі здорового способу життя;
·        виховувати засобами книги, читання та бібліотеки відповідальне ставлення до власного здоров’я і здоров’я оточуючих [5, с. 11; 1, с. 14].
   
     Впровадження інноваційних здоров’язбережувальних методів та прийомів у роботу шкільної бібліотеки.
    Формування свідомого ставлення до власного здоров'я потребує обов'язкового поєднання інформаційного й мотиваційного компонентів із практичною діяльністю учнів, що сприяє оволодінню дітьми необхідними здоров'язберігаючими вміннями і навичками.
   Реалізуючи цей напрямок роботи я, перш за все, керуюся законодавчими документами: Конституцією України, Основами законодавства України про охорону здоров’я, Законом України «Про загальну середню освіту», Законом України «Про охорону дитинства», Конвенцією ООН «Про права дитини», Положенням про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу, Типовими правилами користування бібліотеками  України.
    Однією з умов забезпечення формування засад здорового способу життя у бібліотеці є створення санітарно-гігієнічних, естетичних, комфортних умов діяльності бібліотеки. Комфорт  у  бібліотеці  –  це  комплекс  заходів, направлених на створення оптимальних умов, які забезпечують раціональну організацію праці читачів,  користувачів  і  співробітників  з  найбільшою  віддачею,  тобто  створення  ідеальної обстановки для нормальної роботи в бібліотеці і за її межами [6, с. 66-77]. Тож, відповідно до вищезазначеного, велику увагу приділяю сані-тарно-гігієнічній організації діяльності бібліотеки, природному та штучному освітленню, повітряно-тепловому режиму, обладнанню приміщення та організації робочих місць у читальному залі, вимогам щодо до використання комп’ютерної техніки, оформленню інтер’єру.
    Ефективність процесу становлення всебічно здорової особистості засобами інформаційно-бібліотечної системи, його очікувані результати великою мірою залежать від комплектування бібліотеки та використання бібліотекарем творчих, інноваційних методів роботи з читачами.
   Доцільність процесу формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя залежить від відповідної спрямованості як навчального, виховного так і забезпечення інформаційного процесу, форм і методів його організації серед яких пріоритетна роль у діяльності бібліотекаря належить активним методам, що ґрунтуються на демократичному стилі взаємодії і сприяють формуванню критичного мислення, ініціативи і творчості. До них належать масові, групові та індивідуальні форми. Кожний вид діяльності відбивається у річному плані роботи бібліотеки, відповідає визначеним і чітко окресленим завданням, акцентується увага на вік, стать, індивідуальні особливості читачів.
   До послуг користувачів довідково-бібліографічний апарат бібліотеки: алфавітний та систематичний каталог; реєстраційна картотека підручників; електронні носії інформації; списки рекомендованої літератури для учителів «Здоров’язберігаючі технології у загальноосвітньому просторі» та учнів «Здорово бути  здоровим!», «Сайти для тих, хто прагне бути здоровим»; тематичні теки: «Безпека життєдіяльності», «Пожежна безпека», «Основи медичних знань», «Рецепти міцного здоров’я», «Правда про куріння та алкоголь», «Лікарські рослини», «Валеологія», «Електробезпека», «Безпека в побуті» та інші. Проводиться моніторингова діяльність (тестування, анкетування, опитування),  наприклад: «Вплив звичок на здоров’я», «Як ти звик читати?», «Чи вмієш ти вирішувати конфлікти?», «Стрес у твоєму житті», «Безпечний Інтернет», «Правила безпечної поведінки», тощо. Значний вплив на формування здорового способу життя мають: «журнальна круговерть», прес-круїзи, прес-діалоги (огляди та обговорення статей періодичних видань). Бібліотека має можливість ознайомлювати користувачів (педагогічний та учнівський колектив) з такими виданнями як: «Пожежна безпека», «Безпека життєдіяльності», «Людина. Дорога. Автомобіль.», «Разом проти Сніду», «Культура безпеки, екології та здоров’я», «Інформація. Погляд. Світогляд.», «Екологічний вісник», «Надзвичайна ситуація». Під час обговорень пропоную вирішити проблемні ситуації, залучаю учнів до об’єктивного оцінювання героїв та подій, розвиваю вміння критично мислити і приймати адекватні рішення.
   Цікавою та результативною формою роботи є хвилинки цікавих повідомлень та інформаційні години: «Алкоголізм і статистика», «Зіркові жертви шкідливих звичок», «Розпізнай рекламні хитрощі», «Звуки і наше здоров’я», «Небезпека побутової хімії», «Найтрагічніші  екологічні катастрофи та їх вплив на здоров’я людини», «Згубний вплив слабоалкогольних напоїв», «Косметика для підлітків», «Природні  та стихійні явища природи: як уберегтися?».
   Пропагуючи здоровий спосіб життя проводжу у співпраці з класними керівниками та активом бібліотеки масові заходи. Найвдалішими, за результатами опитування, на думку користувачів були:
-       Театралізоване дійство «Подорож у країну здоров’я»;
-       Виховна година «Вулиця повна несподіванок»;
-       Тренінгові заняття «Подолання стереотипів»;
-       Урок довіри «Любов романтична, а хвороба – ні»;
-       Діалог «Наркоманія – небезпечна пристрасть»;
-       Круглий стіл «Безпека харчування»;
-       Година спілкування «Пластиковий посуд – зона ризику»;
-       Інформина «Енциклопедія безпечного дозвілля»;
-       Урок-гра «Школа безпеки»;
-       Диспути «Молодь і «Смачна отрута», «ГМО!? Усі «за»  і «проти»»;
-       Костюмований фестиваль «Еко-модерн» та конкурс декоративно-ужиткової творчості «Друге життя упаковки» (до дня вторинної переробки) та ін.
    З користувачами застосовую індивідуальні та групові форми роботи -  консультації, бесіди та огляди літератури: «Як і чому виникають пожежі», «Історія боротьби з алкоголізмом», «Ризиковане задоволення» (про використання піротехніки), «Лікує природа», «Екзамени без стресу», «Корисні поради від А до Я на всі випадки життя», «Як стати успішним», «Тет - а - тет: розсекречені інтимні таємниці», «Між нами дівчатками», «Коли тобі за чотирнадцять», «Хлопчачі таємниці», «Правила користування мобільним телефоном», «Тварини – друзі, тварини – вороги», «Фізкультура і спорт у твоєму житті», «Мистецтво бути вродливою» тощо.   Читачам молодшого шкільного віку  припали до вподоби  цікаві персонажі (ляльки) як Будьздоровченко, королева Безпека, лікар Травознайкін та пожежний Гасивогонько які дають корисні поради, рекомендації та інформують маленьких читачів: «Де чатує небезпека?», «Як уникнути ураження електричним струмом», «Що необхідно знати про опіки?», «Правила юного кухаря», «Правила особистої гігієни», «Як берегти очі?», «ПК: корисний та небезпечний», «Як себе поводити, коли ти…(порізався, ударився, провалився на льоду, заблукав у лісі…)» та інші.
      З метою впровадження здоров’язберігаючих технологій у діяльність бібліотеки я залучилася підтримкою не лише педагогічного колективу закладу, а й тісною співпрацею з психологічною службою школи «Довіра», соціальним педагогом, медичною службою. У співпраці з психологами та медичною сестрою проводжу моніторингову діяльність,  профілактичні бесіди, тренінги, зустрічі із представниками ДАЇ, МНС, медичними працівниками районної лікарні, ознайомлюю працівників з новинками літератури та преси, надаю методичну допомогу, створюю інформаційні та книжкові виставки у кімнаті психолога та медичному кабінеті, співпрацюю з санітарними постами класних колективів, шкільним активом «Швидкої допомоги».
     Позитивно сприймають і беруть активну участь читачі у конкурсах творів «Бути здоровим – модно!», «Обґрунтуй прислів’я про здоров’я», «Казки про здоров’я», міні –проекті  створення реклами «Здорово, коли ти здоровий!». Завжди цікаво проходять вікторини, рольові та дидактичні ігри, брейн-ринги на тему здоров’язбереження.
   Одним із важливих компонентів формування здорового способу життя є відпочинок. А де можна найкраще відпочити, та ще й з цікавою книгою у руках, поспілкуватися з однолітками, провести гарно час? Звичайно  - у бібліотеці! Тому, я намагаюся організувати відпочинок  так, щоб кожен знайшов собі цікаве і змістовне заняття у бібліотеці. Це – читання просто неба, створення секційних гуртків за інтересами (художні, поетичні, дизайнерські, творчі студійки, студія любителів футболу, тощо), вечори відпочинку, куточок розвантаження, ігровий куточок. Сприяє зміцненню здоров’я і озеленення бібліотеки.
   Спільно з класними керівниками організовуємо учнів до участі в акціях «Чистий клас – чиста совість», «Галерея кімнатних рослин», «Антинаркотик», «Ми – за здоровий спосіб життя», «Пластику та поліетилену   - наше НІ!», «Від серця до серця».
   Традиційними стали проведення загальношкільних тематичних тижнів: «Увага! Діти на дорозі!», «Тиждень фізкультури і спорту», «Тиждень олімпійського руху», «Тиждень пожежної безпеки», «Тиждень безпеки життєдіяльності», «Тиждень охорони праці», «Тиждень морально-правових знань» в рамках яких бібліотека спільно з активом бере активну участь у проведенні різноманітних заходів.
    Урізноманітнюю процес формування здорового способу життя школярів електронними версіями презентацій, показом відеопродукції, мультиплікаційних фільмів, соціальної реклами, адже використання мультимедійного обладнання дає змогу більш яскраво та наочно ознайомити дітей з певною інформацією. Мною було розроблено та проведено покази презентацій: «Правила поводження на воді та на льоду», «Правила поводження з тваринами», «Дорожня безпека для початківців», «Умій себе зберегти!»; відеороликів: «Про шкоду куріння», «Чим шкідливий алкоголь», «Хімія у тебе вдома», «Стихійні лиха», цикл роликів «Безпечний Інтернет», мультфільмів «Азбука безпеки від тітоньки Сови», «Смішарики на дорозі», «Пожежа в квартирі», «Пожежна безпека», цикл «Збережи планету!», «Уроки обережності» та багато інших після перегляду яких обов’язково проводжу обговорення про правила безпеки які були порушені героями (додаток 1, DVD диск).
   Книжкові виставки, інформаційні буклети, бюлетені, бесіди, плакати як засіб стимулювання читачів до здоров’язбереження.
   Однією з найпоширеніших і найдоступніших форм бібліотечного обслуговування користувачів для розкриття змісту фонду бібліотеки є книжкові виставки та полиці, серед яких вагоме місце займають і виставки на тему збереження життя та здоров’я:
-       виставка-кросворд «Здоров’я маємо – не дбаємо, а втративши плачемо»;
-       виставка-застереження «Вивчати, щоб знати – знати, щоб жити»;
-       «Азбуку дорожню, знать повинен кожний!»;
-       виставка-порада «Переможемо грип і застуду»;
-       «Школа юного пожежника-рятівника»;
-       «Здорово – бути здоровим!»;
-       виставка-презентація «Увага! Ці книги важливо прочитати: 101, 102,103,104»;
-       виставка-роздум «Мистецтво бути здоровим»;
-       виставка-порада «Рецепти здоров’я та краси»;
-       виставка – знайомство «Громадянин Дорожній Знак»;
-       виставка-подія «На розпеченім серці реактора»;
-       поличка-рецепт «Рецепти лікаря Апчхи»;
-       інформаційна поличка «Лікарі у твоєму дворі» та інші.
   При оформленні виставок приділяю значну увагу оформленню, підсилюю висловами, цитатами, ілюстративним матеріалами, звертаннями тощо. Обов’язково складаю списки рекомендованої літератури для різних вікових категорій користувачів учнів та для учителів, посилання на електронні ресурси. Рекламую виставки на шкільному сайті, сайті та блозі  шкільної бібліотеки, на сторінках шкільної газети «Дзвінок». Досвід підтверджує, після проведення гарної рекламної діяльності, огляду та бесід біля виставок значно підвищується попит на літературу з даної тематики, в чому і полягає моє завдання.
   Велику увагу приділяю виготовленню такої друкованої продукції як інформаційні буклети та бюлетені. Це ще один неважкий, але ефективний спосіб   донести до користувача максимум інформації (додаток 2, DVD диск).
   Незважаючи на розвиток засо­бів масової комунікації, Інтернету, внутрішньо-шкільних комп'ютерних, радіо- і телемереж, використан­ня різноманітних стінгазет у навчально-виховному процесі не втратило своєї актуальності. Їхній систематичний випуск виробляє почуття смаку, сприяє зближенню шкільного колективу й морально-естетичному становленню особистості учня.
У житті бібліотеки значне поширення одержали такі види  стінгазет як: гумористичні, фотогазети, газети-плакати, тематичні газети.
   Застосування нетрадиційних форм збереження та поліпшення здоров’я (казкотерапія, ароматерапія, сміхотерапія, музикотерапія, релаксація) у шкільній бібліотеці.
   З метою мотивації користувачів бібліотеки до формування навиків ведення здорового способу життя впроваджую у свою діяльність нетрадиційні форми збереження та поліпшення здоров’я. Це - музикотерапія, сміхотерапія, релаксація, ароматерапія, казкотерапія.
  Музикотерапія. З лікувальною метою музику застосовують з давніх часів. На думку фахівців, ефект музико терапії ґрунтується на одночасній дії на організм людини трьох чинників: психолого-естетичного (асоціації, емоції, образний ряд), фізіологічного (функціональний, за допомогою якого можна тренувати окремі функції організму) і вібраційного (музика здійснює вібраційний вплив на клітини, активізуючи різні біохімічні процеси в них). Тож використання музикотерапії в стінах шкільної бібліотеки вельми доцільне. На перервах вмикаю веселу, бадьору музику – для підняття настрою та поліпшення активності; під час діяльності читачів у читальному залі – релаксаційну, музику звуків природи; під час ігрової діяльності з молодшими школярами – популярні дитячі пісні з улюблених мультиплікаційних фільмів; під час рекламної кампанії бібліотеки – пісні про бібліотеку, тощо. І, повірте, учні з задоволенням біжать до бібліотеки, можуть, навіть підтанцьовувати, частіше почали посміхатися!
   Сміхотерапія. Сміх примушує мислити оригінально, нетривіально, дозволяє вирватися на свободу творчому духу, посилює здатність до зосередження, підвищує вміння вирішувати розумові задачі. Він сприяє викиду в кров речовин, що відповідають за настрій, життєвий тонус і позитивне мислення та здоров’я [2, с. 48-51]. Ще багато чого корисного можна перелічувати на користь сміху. Тож я не могла не використати цю форму роботи у своїй діяльності. Не завдасть великого клопоту підготувати та провести на перерві чи в позаурочний час «Хвилинки-веселинки», чи поличку «Веселі книжки», або виставку одного жанру «Сатира та гумор», перегляд у бібліотечній відеостудії «Кінофайл» гумористичних передач, смішних відеороликів, організувати конкурс фото світлин і зробити виставку «Веселуха-ха-ха!»,  створити плакат настрою, тощо.
   Наявність у бібліотеці емоційного розвантаження – жартів, посмішки, використання гумористичних малюнків, приказок, афоризмів, смішинок, музичних сатиричних хвилинок – створює сприятливий психологічний клімат [3, с. 39].
   Казкотерапія.  Казки супроводжують людину все її життя: лише зміст казок із віком змінюється. Казка – природне джерело всього, що є у нашому непростому житті. Сучасні казки у вигляді бойовиків, фільмів жахів, незрозумілими героями дуже жорстокі й провокують у дітей агресивність, страхи, тривожність. Тому, я активно втілюю у роботу бібліотеки таку цікаву та корисну форму роботи як казкотерапія. Не усім дітям батьки читають книги, не з усіма потім проводять бесіди за змістом, чи малюють свої враження про прочитане. А в бібліотеці, у колі своїх друзів, гарній емоційній обстановці  це можливо!
   Ароматерапія. З давніх часів людство зверталося до лікарських засобів з царства природи – цілющим рослинам. Сучасна ароматерапія - це профіла-ктичний, оздоровчий, повністю натуральний спосіб підтримки гарної психо-емоційної і фізичної форми, терапія, що дозволяє зняти і дозволити щоденні стреси, не допустити розвитку недуг і додати повсякденному житті красу ароматів.
    У бібліотеці використання ароматерапії також можливе. Але, варто відмітити, що потрібний дозвіл батьків та медичної сестри. Для подолання стресових ситуацій, з метою психічного та розумового розвантаження варто лише розрізати лимон та покласти у приміщення. Використовую ефірні олії, адже вони є  гарними антисептиками.
    Рухлива та ігрова діяльність, яка стимулює розвиток здорового способу життя у бібліотеці.
    Рухова діяльність – важливий елемент у формуванні учнів до здорового способу життя. Часто, мої колеги не розуміють яка може бути рухлива діяльність у шкільній бібліотеці. А я  стверджую – може! Читачі залюбки грають у малорухливі ігри: «Пройди смугу перешкод – отримаєш нову цікаву книгу», «Піддуй сторінки», «Підніми та порахуй», «Пройти як…», «Веселкова люстра», «Злови метелика» та інші. Корисні вправи і на дрібну моторику пальців та рук: «Чарівні горішки», «Хто швидше перегорне сторінки книжки», «Домальовка», «Знайти, обстеж, відгадай», тощо.
   Завжди охоче діти сприймають рольові та дидактичні ігри: «Я – юний пожежник», «Дій відповідно ситуації», «Доповни правила безпеки», «Професії на захисті безпеки людей». Вдало проходять вікторини, розгадування кросвордів, чайнвордів, ребусів.
   Застосування та використання правил поводження з книгою та правил зберігання книг для збереження здоров’я.
   Розробивши заборонні книжчині знаки, першочергове їх призначення було для виховання у читачів бережного відношення до книги. Але тепер, я їх використовую і з метою профілактики травматизму та здоров’язбереження:
-        Знак «Не можна надто багато брати та переносити книг» - можна впасти та травмуватися; пошкодити книги;
-       Знак «Не можна читати лежачи» та «Не можна читати при поганому освітленні» - шкодите своєму зору;
-       Знак «Не можна читати і вживати їжу» - можете вимазати книгу, матеріал не засвоюється та можете подавитися їжею»;
-       Знак «Не можна зберігати книги там, де є комахи-шкідники та гризуни» - вони можуть завдати шкоди книзі та є носіями багатьох хвороб;
-       Знак «Не можна читати книгу та одночасно дивитися телевізор» - інформація не сприймається, постійно розсіюється увага, з’являється нервовість, роздратування;
-       Знак «Не можна читати книгу йдучи вулицею» - погіршується зір, погане сприйняття, можна травмуватися та пошкодити книгу;
-       Знак «Не можна використовувати книги, як знаряддя для бійки» - книга порветься або втратить свою привабливість, можна нанести шкоди чужому здоров’ю.
   Окрім цього, проводжу консультації, бесіди про правила читання, культурно та санітарно-гігієнічні вимоги до роботи з літературою (робити зарядку для очей, мити руки перед читанням, провітрювати кімнату, правильно використовувати штучне та природне освітлення, правильно зберігати книги, слідкувати за поставою під час читання тощо). 
  Часто ми спостерігаємо як школярі беруть до рота та гризуть ручки, на яких відповідно багато мікроорганізмів. Щоб уникнути цієї шкідливої звички, пропоную виготовити «цікаві ковпачки». Роздрукувати невеликого розміру картинки з улюбленими героями книг, персонажів мультиків , обклеїти скотчом та прилаштувати на ручку чи олівець. Дітям це буде і як певне підняття настрою і відмова від шкідливої звички.
  Ще одним моїм винаходом є «губка-гортайчик» - вона призначена для вмочування пальців під час перелистування сторінок книг, адже на краях сторінок, від частого та довготривалого гортання зберігається також досить велика кількість бактерій та бруду. Цей спосіб пропоную запровадити у кожному класі. У виготовленні він досить легкий та дешевий. Для такої «губки-гортайчика» знадобиться власне губка для миття посуду або шматочок паралону, ємність із використаних пластикових пляшок, ємностей від косметики, стаканчиків від сирків чи йогурту,  тощо. Оздобити можете за власними уподобаннями, або відповідно до вашого інтер’єру.
  Максимально використовую усі види бібліотечно-бібліографічної діяльності користувачів, щоб задовольнити їхні потреби у напрямку здоров’язбереження (додаток 3, DVD диск).

       ВИСНОВКИ
     Отже, на мою думку, діяльність шкільної бібліотеки щодо збереження та зміцнення здоров’я учнів лише тоді може вважатися повноцінною і ефективною, якщо повною мірою професійно та ефективно у єдиній системі реалізуються здоров’язберігаючі та здоров’яформуючі технології.
    Здоров’я людей є умовою прогресивного розвитку суспільства в усіх його напрямках. І я погоджуюся з думкою Т.П. Малахова, що: «Життя і здоров’я – найголовніше, що є в людини, тому підхід до них має бути найсерйознішим і ретельно вивченим» [5, с.10] .
     Моя діяльність базується на співпраці з педагогічним колективом та постійному пошуку нових активних форм роботи, які допомагають викликати в учнів потребу вести здоровий спосіб життя використовуючи інформацію, книгу, читання та практику впровадження здобутої інформації як головних аспектів здоров’язбереження.
   Здоров’я школярів – це політика, у якій втілюється наше майбутнє. І завдання навчального закладу полягає у тому, щоб допомогти кожній дитині зберегти та зміцнити власне здоров’я, розвинути здібності, здійснювати особистісно-орієнтований підхід у навчанні та вихованні [3, с.39] .
      


                             СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ


1.     Гондюл І.Л. Школа сприяння здоров’ю – дорога в майбутнє / І.Л. Гондюл // Виховна робота в школі.– 2012. - №3. – С. 8-15.
2.     Калошин В.Ф. Сміх – рятівне коло на хвилях життя / В.Ф. Калошин // Виховна робота в школі. – 2010. - №3 (64). – С. 48-53
3.     Коваль О. Особливості організації навчального середовища школи сприяння здоровю / О.Коваль // Управління школою. – 2012. - №13-15. – С. 39
4.     Мартинчук В. Особливості організації виховного середовища школи сприяння здоровю / В.Мартинчук // Управління школою. – 2012. - №13-15. – С. 40-42.
5.     Редька Л.П. Формування засад здорового способу життя та навичок культури поведінки / Л.П. Редька // Виховна робота в школі. – 2012. - №6. -  С. 9-16.
6.     Туров В.М. Санітарно-гігєнічні умови зберігання книг / В.М. Туров // Шкільна бібліотека – 2003. - №3. – С. 66-77.
                     











Немає коментарів:

Дописати коментар